Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Który masaż na ból pleców jest lepszy – klasyk czy leczniczy?

Który masaż na ból pleców jest lepszy – klasyk czy leczniczy?

  • przez

Jeśli ktoś nadal zastanawia się, czy masaż pomoże pozbyć się bólu i jaki masaż na ból pleców jest najlepszy, spieszę z wyjaśnieniami. Każdy będzie pomocny i oczywiście, że ból pleców skutecznie można zwalczać masażami – ale niestety masaż nie wystarczy, żeby pozbyć się bólu całkowicie i na zawsze.

Najpopularniejszy jest masaż klasyczny i to właśnie ten rodzaj najbardziej polecają masażyści.

Jak radzić sobie z bólem pleców?

Moment na praktykę.

W sytuacji, gdy często odczuwamy dyskomfort lub ból pleców, najpierw warto się zastanowić, z czego może on wynikać. Czy może to być nadmierny wysiłek, ponieważ często sięgamy po ciężkie przedmioty, pracujemy w schylonej pozycji lub nieergonomicznie, podnosimy przedmioty na zgiętym kręgosłupie? Inną przyczyną jest nieprawidłowa pozycja siedzenia, w której trwamy kilka godzin. Kolejne powody to zwyrodnienia lub stany zapalne, zbyt intensywne treningi bez braku przerwy, nieprawidłowe wzorce ruchowe i błędne wykonywanie ćwiczeń, pomijanie ćwiczeń na mięśnie głębokie. Przyczyną może też być choroba, jak na przykład zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy choroby reumatoidalne.

Właśnie dlatego najpierw warto udać się do lekarza POZ lub od razu do fizjoterapeuty, wykonać komplet badań (rentgen lub rezonans magnetyczny) i ustalić pochodzenie bólu. Jeśli ból pleców wynika z napięć mięśniowych, można pozbyć się go odpowiednimi ćwiczeniami, rollowaniem, rozluźnieniem, rozciąganiem i masażami. Masaż może również przynieść ulgę w przewlekłych stanach zapalnych (uwaga: ostre i podostre stany zapalne są przeciwwskazaniem do masażu!).

Masaż leczniczy to inny rodzaj masażu klasycznego

Masaż klasyczny wykonuje się wzdłuż i w poprzek osi ciała. Leczniczy natomiast wzdłuż i w poprzek włókien mięśniowych (lub przebiegu włókien innych tkanek). I taka jest między nimi różnica. Opierają się na tych samych chwytach i technikach, dlatego granica między nimi jest płynna. Oczywiście nie każdą technikę zastosujemy przy różnych dolegliwościach i są konkretne sposoby opracowywania tkanek dla poszczególnych jednostek chorobowych. Niemniej jeśli ktoś jest zdrowy i tylko doskwierają mu bolące plecy, nie ma większych ograniczeń. Zdecydowanie wykonamy standardowy masaż klasyczny całego ciała.

Masaż na ból pleców to część kompleksowego działania

Gdy już dowiemy się dlaczego nas boli, dowiemy się też jak sprawić, żeby ból zniknął. Usłyszałam kiedyś od znajomego, że lekarz powiedział mu, że musi nauczyć się żyć z bólem. Aż mną tąpnęło. Ból jest stanem patologicznym, nie fizjologicznym. Nie możemy się do niego przyzwyczajać. On pogarsza jakość życia i obniża nastrój. Jeśli zlikwidujemy przyczynę, ból ustąpi. Czasem jest to długa i trudna droga, ale zawsze warto walczyć.

W przypadkach, kiedy przyczyną jest choroba – należy być pod opieką lekarza i wykonywać jego zalecenia. Załóżmy, że ból pleców wynika z pracy siedzącej i przeciążeń mięśni. Wówczas warto odwiedzić fizjoterapeutę lub masażystę. Nawet najzwyklejszy masaż klasyczny może przynieść ulgę w bólu kręgosłupa. Masaż rozluźnia mięśnie, pobudza krążenie, uruchamia ślizg powięziowy, powoduje, że mięśnie są lepiej ukrwione, a więc dotlenione i odżywione. Taki mięsień jest przygotowany do dalszej pracy. Aby masaż przyniósł ulgę na dłużej warto korzystać z zabiegów regularnie oraz uzupełniać masaże pracą samodzielną. Na czym ona polega? To ćwiczenia i automasaż.

Mięśnie lubią wysiłek – ale mięśnie szkieletowe są dostosowane do skurczu stosunkowo mocnego i krótkiego, a nie do jednostajnej pracy w jednej pozycji. Dużą wytrzymałością odznaczają się mięśnie posturalne – te zdolne są do dłuższej pracy, ale mięśnie powierzchowne pleców, czy obręczy kończyny górnej wolą częstsze ruchy w pełnym zakresie, i mimo że możemy ćwiczyć ich wytrzymałość, to i tak ciągłe siedzenie i wymuszona pozycja uniesienia barków bardzo szybko spowoduje dolegliwości.

Myślisz: masaż na ból pleców, myślisz: masaż klasyczny

Masaż – owszem – skutecznie rozluźnia i poprawia kondycję mięśni – ale nigdy sam masaż nie wystarczy:

  1. Najpierw należy usunąć przyczynę – zaleczyć stan zapalny, poprawić ergonomię pracy, pilnować właściwej pozycji siedzenia.
  2. Regularnie co kilkadziesiąt minut rozciągnąć mięśnie, wykonać kilka ruchów w pełnym zakresie w głównych stawach ciała.
  3. Zadbać o ruch i aktywność fizyczną – przynajmniej trzy razy w tygodniu znaleźć dla siebie 45 minut i poćwiczyć w domu lub pobliskim klubie fitnesowym (szczególnie polecam mobility, stretching, zdrowy kręgosłup, pilates).
  4. Warto po przebudzeniu zrobić kilka krótkich ćwiczeń na pobudzenie mięśni, a wieczorem trochę się porollować i porozciągać.
  5. Raz w tygodniu skorzystać z usług masażysty.

6. Zakupić piłeczkę tenisową i wałek do rollowania i zaprzyjaźnić się z nimi, codziennie rollując spięte mięśnie.

Jeśli chcecie wiedzieć, jakie ćwiczenia mogą Wam pomóc na poszczególne mięśnie – skontaktujcie się ze mną i podczas wizyty poproście o zaprezentowanie odpowiedniego dla Was zestawu ćwiczeń. Razem na pewno pozbędziemy się Waszych dolegliwości.