Przejdź do treści

Dwa słowa o tym, kiedy i na co działa masaż

„Zwalczaj przyczynę, a nie objawy”

(Dr Edward Bach)

Poprawa kondycji psychicznej i fizycznej

Każdy masaż działa na ciało i umysł

Wiele się mówi o tym, jak działa masaż, że ma bardzo obszerne zastosowanie. Może wspierać regenerację i rehabilitację, odprężać i relaksować, wspomagać odnowę biologiczną w sporcie i po wysiłku, łagodzić stres i napięcie nerwowe. Rozróżniamy ogólnoustrojowy i miejscowy wpływ masażu na tkanki. Poprzez oddziaływanie na układy krwionośny i nerwowy, poprawia on funkcjonowanie całego organizmu. 

Masażowa matematyka - dlaczego masaż pomaga

Najprościej wyjaśnić działanie masażu na poszczególne tkanki równaniem:

DM = ▼PPM +▲SO + ▼CO2 + ▲O2

Działanie masażu (DM), czyli mechaniczne pobudzanie tkanek, usprawnia mikrokrążenie. Krew transportuje do komórek tlen (O2) i substancje odżywcze (SO), a z komórek do odpowiednich narządów transportuje szkodliwe i zbędne produkty przemiany materii (PPM) oraz dwutlenek węgla (CO2). Do płynów ustrojowych trafiają też substancje wytwarzane przez nasz organizm: hormony, regulujące pracę całego ciała. Tym samym poprawiają się funkcje naszego organizmu już na poziomie komórkowym. Mniej szkodliwych substancji to lepsze działanie tkanek, odmłodzone komórki, lepsza elastyczność skóry, ścięgien, stawów, więzadeł, poprawa pracy narządów wewnętrznych, krótszy czas regeneracji mięśni, stymulacja procesów metabolicznych. 

Masaż z dojazdem - Twoje prywatne studio masażu

Zawsze, kiedy potrzebujesz się odprężyć

Czy masaż działa:

Na stres

Masaż działa na układ hormonalny, obniża poziom kortyzolu, pobudza produkcję endorfin. Pozytywny wpływ masażu na fizjologiczne skutki stresu jest udowodniony naukowo*. Dodatkowo stres obniża odporność, a więc masaż może wspierać działanie układu immunologicznego.

Pisze o tym np. dr Henryk Pędziwiatr z Instytutu Pedagogiki i Psychologii UZ w czasopiśmie „Sztuka leczenia”. Artykuł dostępny na stronie: sztukaleczenia.pl

Jak masaż działa:

Po wysiłku

Poprzez poprawę ukrwienia i mechaniczny ucisk tkanek, mięśnie szybciej się regenerują, stawy stają się elastyczniejsze. Niweluje się zjawisko zakwaszenia mięśni. Usunięte produkty przemiany materii (wypychane z tkanek) robią miejsce na substancje odżywcze i tlen.

Dlaczego masaż działa:

Na napięte mięśnie

Długotrwała pozycja siedząca, stres, podwyższony stan gotowości układu nerwowego wpływają na podniesienie tonusu (napięcia) spoczynkowego mięśni. Masaż poprzez mechaniczne drażnienie tkanek ułatwia relaksację włókien mięśniowych. Są one szybciej gotowe do ponownego działania. Wpływa to na zapobieganie kontuzjom i uszkodzeniom stawów i mięśni.

Kiedy masaż działa:

Na lepszy sen

Wielokrotnie słyszałam od pacjentów, że po masażu spali jak dzieci. To wynik działania na układ nerwowy i hormonalny. Poza tym masaż opiera się o dotyk, jakże naturalny dla nas środek uspokajający. Podczas dotyku, przytulania, kontaktu fizycznego z drugą osobą uruchamiają się ośrodki w mózgu odpowiedzialne za emocje i uczucia radości, bezpieczeństwa, spokoju. A to zdecydowanie sprzyja spokojnemu spaniu. 

Przekonaj się, w jaki sposób działa masaż klasyczny

Im później zaczniesz, tym dłuższy będzie proces powrotu do pełnej sprawności.

Dlaczego nie warto czekać i odkładać masażu? Gdy pojawia się ból, już jest za późno, wówczas należy wdrożyć masaż leczniczy, ale dopiero po zakończeniu leczenia procesów zapalnych w tkankach (chyba, że są to przewlekłe stany zapalne). Tym samym, zamiast raz w miesiącu korzystać profilaktycznie z zabiegów, potrzebna będzie seria i ból może zniknąć na stałe dopiero po kilku tygodniach. Jeśli intensywnie trenujesz, masaż może wspierać naturalne procesy regeneracji. Będzie dobrym uzupełnieniem procesu odnowy biologicznej i pomoże Ci chronić układ ruchu przed kontuzjami.

Jeśli tylko odczuwasz dyskomfort mięśni lub przemęczenie - nie zwlekaj.

Jeśli masz pracę siedzącą, to zdecydowanie raz w miesiącu warto udać się do masażysty. Natomiast w przypadku osób, które już odczuwają dolegliwości bólowe, masaż uważam niemal za konieczność, warto raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie umówić wizytę i obowiązkowo wdrożyć 15-minutowe zestawy ruchów odciążających odcinek szyjny i lędźwiowy, a także pomyśleć o zakupie piłki i wałka do rolowania, maty do akupresury, taśm do flossingu.

"Masaż, to nie dla mnie" - bynajmniej. Masaż jest dobry dla każdego!

Jeśli nigdy nie byłaś/nie byłeś na masażu – nie martw się, bardzo, bardzo wielu moich pacjentów i klientów, których obsługuję w SPA, pojawia się pierwszy raz w życiu u masażysty. Jestem przygotowana na niemal każdą sytuację, chętnie odpowiem na wszystkie pytania, a w sekcji FAQ opisuję, jak wygląda masaż z dojazdem, czym się różni od masażu w gabinecie, jakie masaże można wykonać w domu klienta, jak się przygotować do masażu itd. 

Voucher na masaż - najlepszy sposób, aby zatroszczyć się o bliską osobę

Coraz częściej ludzie w ramach prezentu wybierają zabiegi i wydarzenia, zamiast przedmiotów. Masaż przynosi ulgę, odpręża, poprawia kondycję fizyczną, psychiczną i ogólne samopoczucie. Jest więc wyrazem troski i chęcią zaopiekowania się bliską nam osobą. Bardzo często voucher na masaż otrzymuje osoba, która zawsze dba o wszystkich, ale zapomina o sobie i nie ma czasu dla siebie. Dlatego taki prezent staje się jeszcze ważniejszy.