Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Dlaczego masaż relaksacyjny jest tak potrzebny?

Dlaczego masaż relaksacyjny jest tak potrzebny?

  • przez

Masaż relaksacyjny Gdynia w wersji mobilnej to wygoda i oszczędność czasu. Zmienia się podejście do masażu. Jeszcze do niedawna masaże postrzegano jako środek leczniczy zarezerwowany dla sanatoriów i oddziałów rehabilitacji. Obecnie coraz więcej osób zauważa, że masaż stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej odnowy biologicznej. W dodatku nie ma różnicy, czy jest to masaż klasyczny, czy relaksacyjny.

Łatwo zauważyć, że stres daje się we znaki znacznie bardziej, niż jeszcze kilka lat temu. Co więcej, stres powoduje wiele dolegliwości somatycznych. W wyniku zbyt dużego napięcia mięśniowego, nieustannej gotowości układu nerwowego, przewlekłego stresu zmagamy się z wieloma dolegliwościami. Bóle głowy, brak apetytu, bóle mięśniowe i stawowe, zwiększona podatność na infekcje – to właśnie mogą być następstwa przewlekłego stresu. Oczywiście sam masaż nie wystarczy, ale powinien być jednym z elementów kompleksowego dbania o swoje psychiczne samopoczucie.

Masaż relaksacyjny jako element odnowy biologicznej

Holistyczne podejście w dbaniu o zdrowie obejmuje prawidłowe żywienie, odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną i odpoczynek. Masaż zaliczamy właśnie do tej ostatniej kategorii. Przez to, że oddziałujemy na receptory w skórze, możemy uspokoić układ nerwowy. Poprzez bierny ruchy w rozluźnieniu poprawiamy przepływ krwi i limfy, a to porusza cały łańcuch wzajemnych oddziaływań. Usuwamy niechciane substancje po przemianie materii i robimy miejsce na napływ świeżej krwi. Ta z kolei niesie ze sobą tlen i substancje odżywcze. Działamy na poziomie komórkowym. Nasz mózg wysyła sygnały do układu hormonalnego, aby wypuścić hormony obniżające poziom kortyzolu. Podkreślam raz jeszcze: masaż nie jest lekiem na depresję, ani stany nerwicowe. Zawsze należy się zgłosić do specjalisty. Niemniej jeżeli tylko masaż pomaga nam poprawić samopoczucie i zapobiegać chorobom na tle nerwowym, chyba warto z niego skorzystać.

Antystresowe działanie masażu

Zdarza się, że po masażu pacjenci skarżą się na nagłe uczucie zimna. Czasem dostają dreszczy i zaczynają się wręcz trząść – do bardzo gwałtowna odpowiedź ze strony układu nerwowego. Jest to wyraźny znak, że organizm był bardzo zestresowany, zmęczony i nie był to stan chwilowy. To bardzo ważny sygnał, że należy coś w trybie życia zmienić, zastanowić się, czy na pewno wystarczająco dużo odpoczywamy . I to czy właściwie odpoczywamy. Bowiem nie można nazwać odpoczynkiem siedzenia przed telewizorem, spaceru po mieście, wizyty w dyskotece, chodzenia po centrum handlowym. To nasz mózg ma odpocząć. Ma być względnie cicho (park, las, z dala od ruchu ulicznego), bez bodźców sprzętu elektronicznego (telefon, telewizor, konsola do gier), z dostępem do świeżego powietrza (najlepiej spacer na zewnątrz, ale może też być ogród, taras o ile mieszkamy z dala od miasta). Dlatego masaż jest dobrą opcją: odpoczywamy bez tych bodźców. Mamy godzinę tylko dla siebie. Możemy skupić się na oddechu, dać się ponieść spokojnej, relaksującej muzyce. A nasz organizm dostanie godzinę, żeby zająć się regeneracją wnętrza.

Wybierz masaż relaksacyjny Gdynia i zadbaj o siebie

Masaż z dojazdem wcale nie różni się wiele od takiego, jaki wykonuję w gabinecie (przeczytaj jak wygląda masaż z dojazdem). Co więcej ma on tą zaletę, że nie trzeba wchodzić z powrotem w ten hałas miasta wracając do domu. Pacjent może podtrzymać efekt masażu zapalając świece w mieszkaniu, nie włączać telewizora, nie sięgać po telefon, tylko zostać w tej atmosferze. Masaż, który odbywa się w domu pozwala uniknąć np. sytuacji, kiedy trzeba by wracać do domu podczas deszczu, burzy, śnieżycy lub upału.

Podczas masażu z dojazdem mamy do czynienia z jeszcze jedną bardzo ważną rzeczą. Chodzi o poczucie bezpieczeństwa. Pacjent jest u siebie, na swoi terenie, w otoczeniu, które zna i w którym czuje się dobrze i pewnie. Ma więc przewagę, dzięki której nie czuje się skrępowany. Jeśli chce przed zabiegiem czegoś się napić, wziąć prysznic, skorzystać z toalety, może to zrobić bez pytania, gdzie co się znajduje. Takie rzeczy stają się przyczyną dyskomfortu szczególnie przy pierwszej wizycie w gabinecie, a w przypadku masażu mobilnego nie mamy z tym do czynienia.

Umów się na masaż relaksacyjny w Gdyni: kamieniami, czekoladą, stemplami ziołowymi, olejkami eterycznymi, masłem shea.